Aktualności

IX Festiwal Stowarzyszenia Portius. Tym razem pod nazwą: „Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki” 2011-08-26

Jak co roku w ostatni weekend sierpnia, na krośnieńskim Rynku zorganizowaliśmy już IX festiwal wina. Wcześniejsza współpraca z Funduszem Wyszehradzkim sprawiła, że tegoroczna nazwa naszego festiwalu została zmieniona, a sam festiwal rozszerzył swoją ofertę prezentując oprócz win węgierskich, wina z Czech i Słowacji. Uczestnikami naszej imprezy zostali także przedstawiciele branży turystycznej, promując atrakcyjne miejscowości i regiony czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Przygotowania do imprezy rozpoczęliśmy już w marcu gdy nasza delegacja odwiedziła winiarskie regiony czeskie na Morawach. Tam też nastąpiły kontakty z winiarzami i czeskimi organizacjami turystycznymi, którym zaproponowaliśmy udział w naszym krośnieńskim festiwalu. Podobne wyjazdy i spotkania prowadziliśmy na terenach Słowacji i Węgier. Jak w poprzednich latach logo i plakat festiwalu zaprojektował nasz nieoceniony Mistrz z Budapesztu, Krzysztof Ducki. Zabiegaliśmy również by na imprezie można było kosztować regionalne potrawy, słuchać karpackiej muzyki i spotykać się przy lampce wina na ciekawych degustacjach i prelekcjach. integrujących nasze społeczności. Program opracowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Krosna organizatorem „Karpackich Klimatów”, odbywających się od lat w tym samym terminie, na krośnieńskiej starówce.

Program festiwalu: http: //www.krosno24.pl/kultura.php3?id=5068


Baner z Logo festiwalu nad Placem Konstytucji 3-go Maja


Z pomocą śpieszy Romek Ungeheuer


Zbyszek Ungeheuer i Staszek Materniak


Ania Szewczuk, Maciek Syrek, Vadim Vozdvizhenski
i Bobko Csaba w miasteczku wyszehradzkim na krosnienskim Rynku


Wejście do sali degustacyjnej


Paweł oświadcza, że wszystko już przygotowane

Rekordowa frekwencja, wspaniali Goście, wielkie Wydarzenia… Ciekawy program, wspaniała pogoda i dobra organizacja sprawiły, że w piątek, sobotę i niedzielę 26 – 28 sierpnia, krośnieńskie stare miasto było do późnych godzin nocnych wypełnione po brzegi rozbawionym tłumem uczestników przybyłych do Krosna z kraju i za granicy. Nad naszym wyszehradzkim miasteczkiem powiewały na masztach flagi Czech, Słowacji, Polski i Węgier, a wino jak nigdy dobrze służyło do prowadzenia miłych rozmów zawierania nowych przyjaźni i patrzenia na świat przez „ różowe okulary”.


Wypełniony po brzegi krośnienski Rynek

W tym roku gościliśmy wielu świetnych winiarzy. Trzech z nich w Krośnie było po raz pierwszy. Oto Oni:

Libor Zlomek i Tomáš Vávra reprezentujący firmę winiarską „Zlomek & Vavra” z Borsice u Blatnice przyjechali do nas z Moraw, gdzie winorośl uprawia się od czasów rzymskich. Przywieźli z sobą lekkie orzeźwiające białe wina o mineralnym charakterze. (www.vinozlomekvavra.cz)

inż. Peter Mihalko, który prowadzi małe przedsięwzięcie winiarskie „Barko Vinum” z Brekowa na Słowacji zlokalizowane na zboczach ruin zamku Brekov. Podania głoszą, że zamek ten odwiedził kiedyś Król Jan III Sobieski wracający spod Wiednia i spędził tam dłuższy czas i wraz ze swoim wojskiem opróżniał piwnice zamkowe z zasobów wina. Jest to najdalej na północ zlokalizowana winnica na Słowacji specjalizująca się w lekkich winach białych w różnych kategoriach gatunkowych, choć nie brak tam również win czerwonych. (www.mihalko.sk)

dr István Kiss, który prowadzi rodzinną posiadłość winiarską „FitoMark” w miejscowości Tolcsva na Węgrzech, w winarskim regionie Tokaj. Oferuje do sprzedaży i degustacji doskonałe wina tworzone w tzw. staromodnym stylu, pełne zróżnicowanych odcieni i smaków. W jego ofercie znaleźć można wina wytrawne, półsłodkie i słynne Tokaje Aszú ale także wina historyczne z legendarnego rocznika 1972 r.

Oprócz w/w winiarzy, gościliśmy w tym roku Mistrza Jozefa Simona z Egeru, który w Krośnie był już obecny na kilku festiwalach i znalazł u nas wielu zwolenników swoich wspaniałych win. Przyjechał również zaprzyjaźniony winiarz z Sárospatak Richard Hörcsik Jr. wraz ze swoimi świetnymi białymi winami z winiarskiej Piwnicy Portius, która mieści się zboczu słynnej „Gózikowej Góry” w Hercegkut.

W pierwszy dzień, 26 sierpnia, bardzo uroczystą formę przybrało oficjalne otwarcie „Karpackich Klimatów” i naszego „ Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki”. Cały spektakl odbył się o godz 18: 30 w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Przy pełnej międzynarodowej widowni i specjalnych wyszukanych koncertach, odbyła się ta bliska naszemu sercu, szczególna uroczystość. W dowód uznania naszej działalności, która zbliża Narody Polski i Węgier oraz promuje historyczne związki i węgierskie wina w naszym regionie, przekazano nam uroczyście zdobioną dębową beczkę z Tokajem Samorodnym. Podobne beczki, pełne tokaju, otrzymali wcześniej, przy przejmowaniu prezydencji w UE, Prezydent i Premier Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste przekazanie odbyło się na scenie w świetle reflektorów. Po stronie węgierskiej byli obecni: Wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier Pani Enikő Györi, a także przedstawiciel Parlamentu Węgierskiego, Poseł Dr. Richard Hörcsik, oraz Ambasador Węgier w Polsce Róbert Kiss. Po stronie Stowarzyszenia Portius beczkę tokaju przyjmowali członkowie regularni naszej organizacji: Piotr Górecki, Stanisław Materniak, Wiesław Nowak, Maciej Syrek, Paweł, Roman i Zbigniew Ungeheuer oraz Vadim Vozdvizhensky, a także nasi znamienici członkowie honorowi: Doradca Prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Roman Kuźniar, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i Prezes Stowarzyszenia Zrównoważony Zemplen Csaba Bobko.


Wielki to dla nas zaszczyt i radość nie mała
- powiedział na scenie Prezes Stowarzyszenia

Krótki film o festiwalu: www.youtube.com/watch?v=8A8tNpTH4co

Po zakończeniu uroczystości, wszyscy uczestnicy przeszli barwnym korowodem na krośnieński stary Rynek, już pełen uczestników festiwalu. Przed nami jechał wysłużony „wóz Portiusa” wioząc wśród innych, wspomnianą cenną beczkę z tokajem. O godz. 21: 00, w sali degustacyjnej Festiwalu, odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnego Samorządu oraz dyplomacji i polityki miast i krajów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbyło się pod nazwą: „Wina węgierskie w polskiej prezydencji”. Po wypróbowaniu jak smakuje Wytrawny Tokaj Samorodny z ofiarowanej pięknej dębowej beczki, odbyła się uroczystość nadania Honorowego i Regularnego Członkostwa Stowarzyszenia Portius. Nowym Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Portius został nasz długoletni sympatyk i przyjaciel, Węgier Attila Szalai, historyk, Radca ds. Kultury i Prasy Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie. Członkostwem Regularnym obdarowany został nasz długoletni współpracownik, zawsze wspierający naszą działalność, były Miejski Komendant Policji w Krośnie, Wiesław Nowak. Ceremonia odbyła się, jak przystało, w obecności licznej grupy naszych członków i sympatyków. Po wystąpieniach Prezesa Stowarzyszenia oraz przedstawicieli dyplomacji z Polski i Węgier, dalszą już degustację poprowadził Richard Hőrcsik Jr. prezentując własne wina z „Portius Pince” z Hercegkut. Wspaniałemu spotkaniu towarzyszyła węgierska muzyka grana przez młodych Węgrów z Tolcsvy. Na Sali było ponad osiemdziesiąt osób.


Dębowa beczka z tokajskim samorodnym wytrawnym


Znani członkowie Stowarzyszenia Portius
(od lewej) Stanisław Materniak, Wiesław Prugar, Maciej Syrek i Bobko Csaba


Członkowie Honorowi Stowarzyszenia Portius
(od lewej) Richard Horcsik Jr, Erno Csoma,
prof. Kazimierz Starowieyski, prof. Roman Kuźniar, prof. Janusz Gruchała.


Attila Szalai otrzymuje tytuł Honorowego
Członka Stowarzyszenia Portius


Odznakę Stowarzyszenia Portius otrzymuje
Wiesław Nowak, wręcza Andrzej Kołder


Na sali degustacyjnej


Przy stole na sali degustacyjnej


W sali degustacyjnej

Drugi dzień Festiwalu (sobota) to prezentacja, w sali posiedzeń Rady Miasta Krosna, projektu budowy „Centrum Dziedzictwa Szkła” w Krośnie i zapoznanie zaproszonych gości z oczekiwaniami na jakie liczy Krosno po realizacji tego projektu. W piwnicy „Podcieniami” węgierski winiarz Dr Peter Monar zaprezentował wykład „Atrakcje turystyczne i winiarskie Węgier”. Zgromadzeni słuchacze mogli zdegustować nie jeden przysłowiowy kielich Węgrzyna przywieziony przez prelegenta. W sali degustacyjnej festiwalu odbyły się dwie degustacje win słowackich i węgierskich. Prezentowali swoje wina inż. Peter Mihalko, winiarz z Brekowa i Dr. Istvan Kiss właściciel winiarskiej posiadłości „FitoMark” z Tolcsvy na Węgrzech. W sobotni wieczór drugiego dnia Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki padł chyba rekord frekwencji. Nie tylko Rynek ale cała krośnieńska starówka była wypełniona rozbawionymi turystami, dźwiękami muzyki i dźwiękami stukających się pełnych kielichów z winem. Błyskały flesze aparatów a przy stoiskach winiarskich były tłumy.


Widok na Rynek z okien sali degustacyjnej

Trzeci dzień Festiwalu 28 sierpnia, także był niezwykle udany i pełen ciekawych wydarzeń. Jeszcze przed południem w piwnicy „PodCieniami” Martin Simka prezentował „Atrakcje turystyczne i winiarskie Słowacji”, a mgr Libuse Vlahowa i inż. Odra Repik „Atrakcje turystyczne i winiarskie Moraw”. W obu przypadkach piwnica pełna była ciekawych turystów i miłośników wina. W samo południe odbył się coroczny bieg „O Skarb Portiusa”. W biegu ulicami Krosna uczestniczyło kilkuset biegaczy z kraju i za granicy. Dla naszego Stowarzyszenia Portius zwycięzcą biegu okazał się Staszek Kułak z Krosna, który mimo, że zajął 165 pozycję, szczerym uśmiechem i hartem ducha zjednał sobie przychylność Kapituły Stowarzyszenia i otrzymał w nagrodę piękną koszulkę szybkobiegacza oraz zapewnienie, że mimo odległego miejsca, jest zwycięzcą tej gonitwy.


Szybkobiebacz Staszek Kułak

Dwie degustacje win tego dnia prezentowały wina węgierskie. O godz 16, 30 członkowie Stowarzyszenia Portius urządzili spotkanie z miłośnikami win węgierskich i przy wspaniałej muzyce, raczyli przybyłych uczestników „wielkimi” winami z różnych regionów winiarskich Krainy Bratanków. Po tej degustacji i chwilowej przerwie na Sali pojawił się Mistrz Jozsef Simon z Egeru z niezrównaną tłumaczką Anią Szewczuk z Miszkolca. Prezentacja znakomitych jego win przeciągła się a wszyscy uczestnicy byli zachwyceni opowieściami o winach i swoistej filozofii winiarza. Późnym popołudniem, na głównej scenie odbyło się losowanie i wręczanie nagród uczestnikom konkursu pod hasłem: „ Wyjedź na wino chłopaku, dziewczyno”. Enoturystyczne, 2-osobowe, weekendowe wyjazdy na Morawy, Słowację, Węgry i do polskiego Polańczyka rozlosowano dla czterech par.

„VISEGRAD WINE and TRAVEL FESTIVAL” był imprezą bardzo udaną dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, oraz wielu innych organizacji, instytucji i przedsiębiorstw dla których działanie naszego stowarzyszenia to sprawdzona forma promocji Krosna w Euroregionie Karpackim. WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!


Trzej Przyjaciele z boiska

Relacja z festiwalu: www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5110

Relacja z festiwalu: www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5091

Zbigniew Ungeheuer