Aktualności

Dyplom Uznania w Budapeszcie dla Prezesa Stowarzyszenia Portius2012-03-13

W dniu 13 marca, w przeddzień Święta Narodowego Węgierskiej Wiosny Ludów 1848-1849 r. został zaproszony do Węgierskiego Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa w Budapeszcie, Prezes Stowarzyszenia Portius: Zbigniew Ungeheuer.

Sam tak opisuje to wydarzenie:

Wielkim moim osobistym zaszczytem i ukłonem dla całego naszego Stowarzyszenia Portius, było zaproszenie mnie na tak podniosłą uroczystość. Do Budapesztu pojechałem z moim synem, Sekretarzem Stowarzyszenia, Pawłem Ungeheuerem.

Do gmachu Ministerstwa mieszczącego się naprzeciwko Węgierskiego Parlamentu, przy Kossuth Lajos tér., dojechaliśmy godzinę przed umówionym czasem. Ku naszemu zaskoczeniu byliśmy jedynymi zaproszonymi gości z zagranicy, a za główną bramą wejściową gmachu ministerstwa czekała na nas, mówiąca biegle po polsku pani urzędnik Timea Huber. Po dokonaniu różnych formalności urzędowych zaprowadzono nas do odświętnie udekorowanej olbrzymiej sali kolumnowej, w której miała nastąpić ta podniosła i patriotyczna uroczystość. Do sali wciąż przybywali nowi zaproszeni goście. W punkcie centralnym wisiał olbrzymi obraz przedstawiający najwybitniejszych przedstawicieli Węgierskiego Powstania Narodowego, w tym Lajosa Kossutha, Sándora Petőfiego i gen. Józefa Bema a obok niego stał poczet sztandarowy husarów. Odśpiewano hymn narodowy i odbył się uroczysty koncert. Następnie przemówił do zebranych minister Dr Sándor Fazekas i rozpoczęto odczytywać nazwiska odznaczanych osób, które z sali podchodziły na scenę gdzie odbierały gratulacje i wyróżnienia. Byłem jedynym obcokrajowcem, który na tej uroczystości odebrał zaszczytne wyróżnienie.

W treści honorowego „Dyplomu Uznania” jest napisane:

…dla Pana Zbigniewa Ungeheuera, Prezesa Stowarzyszenia Portius, za jego wkład pracy w rozwój kontaktów pomiędzy miastem Krosnem a Regionem Winiarskim Tokaj…

Po zakończeniu uroczystości zostaliśmy zaproszeni przez wpływowego posła Dr Richarda Hörcsika do jego gabinetu w gmachu Węgierskiego Parlamentu. W naszym spotkaniu i rozmowach brał udział Ambasador Węgier w Federacji Rosyjskiej.

Gmach Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa w Budapeszcie
Gmach Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa w Budapeszcie

W centralnym punkcie sali wisiał obraz z bohaterami Węgierskiej Wiosny Ludów
W centralnym punkcie sali wisiał obraz z bohaterami
Węgierskiej Wiosny Ludów

Poczet Sztandarowy huzarów
Poczet Sztandarowy huzarów

Sala reprezentacyjna w Ministerstwie była pełna zaproszonych gości
Sala reprezentacyjna w Ministerstwie była pełna zaproszonych gości

Wystąpienie Ministra Dr. Sandora Fazekasa
Wystąpienie Ministra Dr. Sandora Fazekasa

Paweł obserwuje przebieg uroczystości
Paweł obserwuje przebieg uroczystości

Odbiór wyróżnienia
Odbiór wyróżnienia

Podziękowania dla Węgrów
Podziękowania dla Węgrów

Wśród obserwujących przebieg uroczystość był Poseł Dr. Richard Horcsik
Wśród obserwujących przebieg uroczystość był
Poseł Dr. Richard Horcsik

Dyplom Uznania
Dyplom Uznania