Aktualności

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Ópusztaszer i Szeged2012-03-23

Pierwszy raz w historii Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej organizatorem nie było konkretne miasto ale zostało nim węgierskie województwo. W tym roku organizatorem został Samorząd Województwa Csongrád i organizował te uroczystości w najbardziej reprezentacyjnych swoich miejscowościach w Ópusztaszer i w Szeged

Jak co roku miasto Krosno reprezentował prezydent miasta Piotr Przytocki i prezes stowarzyszenia Portius Zbigniew Ungeheuer. Zapraszającą na Dzień Przyjaźni była Pani Magyar Anna, posłanka do Parlamentu Węgier i Marszałek Sejmiku Województwa Csongrád. W przeddzień głównych uroczystości, prawie wszystkie polskie delegacje spotkały się w pięknym hotelu Coloseum.

Hotel Coloseum gdzie zatrzymała się część polskich delegecji
Hotel Coloseum gdzie zatrzymała się część polskich delegecji

Krośnieńska delegacja: Piotr Przytocki i Zbigniew Ungeheuer pod Hotelem Coloseum
Krośnieńska delegacja: Piotr Przytocki i Zbigniew Ungeheuer
pod Hotelem Coloseum

23 marca 2012 r. korowód samochodów osobowych, busów i autokarów przyjechał na oficjalny program Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej do Narodowego Parku Pamięci Historycznej w Ópusztaszer. Wydaje się, że to jedno z tych miejsc, bez którego zobaczenia nie można zrozumieć Węgrów, ich narodowej tożsamości i historii. Według starej kroniki Anonymusa, nadwornego kronikarza króla Béli III, autora Gesta Hungarorum, to właśnie tu wodzowie siedmiu plemion madziarskich złożyli przysięgę na wierność Arpadowi, tworząc zrąb węgierskiej państwowości. O historycznym tym miejscu przypomniała sobie inteligencja węgierska w połowie XIX stulecia, i w roku 1896, gdy z wielką pompą organizowano obchody 1000 lecia przejścia przez Przełęcz Warecką, postawiono tu pomnik Arpada. Po latach, wokół pomnika na 55 ha stworzono największy w kraju Narodowy Park Historyczny. Znajduje się tu blisko 50 obiektów do zwiedzania, spośród których na pierwszym miejscu należy wymienić panoramę Árpáda Fesztyego „Zajęcie Ojczyzny”, jedno z największych panoramicznych malowideł świata o wymiarach 120 x 15 m i średnicy 38 m. Po drugiej wojnie światowej panorama była zniszczona w 60 procentach. Do świetności przywróciła ją polska grupa konserwatorska z Wrocławia, która mogła służyć doświadczeniem przy pracy nad Panoramą Racławicką. Obejrzenie panoramy Fesztyego umieszczonej w specjalnym gmachu zwanym Rotundą sprawia niezapomniane wrażenie. Stajemy się obserwatorami i słuchaczami odległych dźwięków w czasie zajęcia nowej ziemi przez Madziarów toczących bitwę z wojskami księcia Państwa Wielkomorawskiego Świętopełka. Widzimy jak na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu 7 wodzów plemiennych, bitwie przygląda się wódz Árpad. Stajemy się świadkami historii. Za gmachem Rotundy są łąki na których historyczni jeźdźcy ze Szkoły Łuczników Kassai, urządzili pokazy strzelania do celu w pełnym galopie z łuków refleksyjnych. Trudno wymienić wszystkie atrakcje znajdujące się na terenie tego niezwykłego parku.

Główne uroczystości Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywały się pod pomnikiem Árpada. Tak jak jest w tradycji tych obchodów, pod pomnik przybyli prezydenci Węgier i Polski z małżonkami: Pál Schmidt i Bronisław Komorowski a także Ambasador Węgier w Warszawie i Polski w Budapeszcie oraz prezydenci polskich i węgierskich miast, wcześniejszych gospodarzy Dni Przyjaźni. Wśród zgromadzonych były znane osobowości z obydwu krajów, pielęgnujące 1000 letnią przyjaźń Polsko-Węgierską. Spora część zebranych, znała się z wcześniejszych takich obchodów. Przybyły również oddziały żołnierzy w historycznych polskich i węgierskich mundurach, zespoły pieśni i tańca oraz spora grupa dziennikarzy. Odbyła się zwyczajowa uroczystość przekazania flagi Dni Przyjaźni z Poznania dla Województwa Csongrád. Były wystąpienia prezydentów państw, gospodarzy węgierskich a także wiceprezydenta Katowic pana Michała Lutego, który zaprosił wszystkich zebranych za rok do Katowic na podobne uroczystości. Prezydenci Państw posadzili pamiątkowe dęby.

Narodowy Park Pamięci Historycznej w Ópusztaszer
Narodowy Park Pamięci Historycznej w Ópusztaszer.
Węgrzy w regionalnych strojach ludowych

Węgrzy w regionalnych i historycznych strojach
Węgrzy w regionalnych i historycznych strojach

Ópusztaszer, popiersie króla Stefana Batorego
Ópusztaszer, popiersie króla Stefana Batorego

Ópuszraszer, popiersie króla Beli IV
Ópuszraszer, popiersie króla Beli IV

Popiersie króla Św. Stefana
Popiersie króla Św. Stefana

Pomnik Wodza Arpada
Pomnik Wodza Arpada wybudowany w 1896 roku, pod którym
odbyły się główne uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
23 marca 2012 roku

Pod pomnikiem Arpada stali żołnierze
Pod pomnikiem Arpada stali żołnierze
w historycznych polskich i węgierskich mundurach

Wszyscy wstali z miejsc
Wszyscy wstali z miejsc i odegrano
narodowe hymny Polski i Węgier

Bronisław Komorowski
Przemawia Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
Bronisław Komorowski

Przekazanie sztandaru
Przekazanie sztandaru Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
z miasta Poznań dla Województwa Csongrad

Występy zespołów tanecznych
Występy zespołów tanecznych

Para Prezydencka wśród tancerzy zespołu polonijnego
Para Prezydencka wśród tancerzy zespołu polonijnego.
W tle gmach Rotundy

Z pobliskiego pagórka całą ceremonię obserwuje Wódz Arpad
Z pobliskiego pagórka całą ceremonię obserwuje
Wódz Arpad w otoczeniu 7 swoich wodzów plemiennych

Pokazy historycznych jeżdżców
Pokazy historycznych jeżdżców strzelających
ze starych węgierskich łuków refleksyjnych

Spod gmachu Rotundy pokazy obserwują zaproszeni goscie
Spod gmachu Rotundy pokazy obserwują zaproszeni goscie


Spotkanie w Ópusztaszer: Roman Marek- kierownik wydziału strategii
i rozwoju miasta Jasła, Andrzej Czernecki - burmistrz miasta Jasła,
Piotr Przytocki - prezydent miasta Krosna

Po uroczystym obiedzie pojechaliśmy wszyscy do Szeged, gdzie na miejscowym Uniwersytecie nadano tytuł Senatora Honoris Causa Jego Ekscelencji Bronisławowi Komorowskiemu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej

Szeged to piękne duże miasto położone u zbiegu dwóch rzek Cisy i Maruszy. Historia tego miejsca sięga czasów rzymskich, kiedy to przewożono tędy sól i złoto. Pierwsze wzmianki o Szeged, jako jeszcze osadzie, pochodzą z 1183 roku, ale jego rozwój przerwał potop. W roku 1879 miasto prawie doszczętnie zniszczyła potężna powódź Cisy. Z około 6000 budynków ocalało jedynie 265. Dzisiaj miasto jest piękne, pełne wspaniałych ulic, przestronnych placów, koronkowych pałaców, szerokich bulwarów i pięknych pomników. Z Segedynem dla Europy i świata wiąże się znany chrześcijański zwyczaj bicia w samo południe kościelnych dzwonów:

To właśnie z Segedyna w 1456 roku János Hunyadi wyruszył na wielką bitwę ze znacznie liczniejszą armią turecką pod wodzą Mohammeda II. Dnia 29 czerwca, na wieść o zbliżającym się starciu, papież Kalikst III zarządził bicie w dzwony w południe we wszystkich krajach chrześcijańskich, by w ten sposób codziennie gromadzić wiernych na modlitwę za zwycięstwo chrześcijańskich wojsk. Zanim jednak upowszechniono papieską bullę, 21 lipca armia węgierska Hunyadiego odniosła wielkie zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod Belgradem, ówczesnym Nándorfehérvár. Przyczyniło się to do powszechnej wiary, że papież nakazał bicie w dzwony, by uświetnić triumf armii chrześcijańskiej. W rzeczywistości biskup Rzymu w inny sposób zapragnął upamiętnić wielkie zwycięstwo: dzień 6 sierpnia, kiedy to usłyszał o wyniku bitwy, ustanowił dniem świątecznym. Do naszych czasów przetrwała jednak tradycja bicia w dzwony na Anioł Pański o godz. 12 w południe.

Ostatnim akcentem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Szeged było pochylenie głów i złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim przy olbrzymiej Katedrze Wotywnej.

Szeged, warta honorowa przy krzyżu katyńskim na placu katedry wotywnej
Szeged, warta honorowa przy krzyżu katyńskim
na placu katedry wotywnej

Uroczystości w Szeged trwały dalej, nasza delegacja musiała jednak wracać do Krosna. Za rok spotkamy się w Katowicach.