Aktualności

Nasza inicjatywa – Most imieniem Karola Klobassy–Zrenckiego2012-07-29

Pomysł, aby przypomnieć lokalnej społeczności niezwykłą postać Karola Klobassy – Zrenckiego, zrodził się na spotkaniu naszego stowarzyszenia z dyrekcją „PGNiG Technologie” w Hotelu Nafta 15.12.2011 r. Po kilku miesiącach, już w kwietniu 2012r. zwróciliśmy się pismem do Prezydenta Miasta Krosna o rozważenie możliwości nazwania bezimiennego mostu na rzece Wisłok właśnie Jego imieniem. Dokumentów brak, ale prawdopodobnie w tym miejscu w 1865 r. Karol Klobassa–Zrencki ufundował most dla miasta Krosna oraz kilka bitych dróg. Zresztą, niezwykłość tego człowieka i jego dokonania opisane zostały w załączonym życiorysie.


List do Prezydenta Miasta Krosna z 09.04. 2012 r.Naszą inicjatywę wsparły przedsiębiorstwa branży naftowej z Krosna i Sanoka a także Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z Krosna oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukaszewicza z Bóbrki.
Rada Dzielnicy Zawodzie w Krośnie pozytywnie zaopiniowała naszą inicjatywę, po niej Rada Miasta Krosna i „ słowo stało się ciałem” W dniu 29 lipca na ul. Niepodległości w Krośnie odbyła się uroczystość nadania imienia dla mostu nad rzeką Wisłok. Most przyjął imię Karola Klobassy – Zrenckiego. W uroczystości wzięli udział potomkowie Karola Klobassy – Zrenckiego a także Władze Miasta Krosna, przedstawiciele firm naftowych, górnicza orkiestra dęta, a także członkowie naszego stowarzyszenia.


Uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą mostu. Przemawia wiceprezydent Bronisław Baran. Po prawej stronie stoją przedstawiciele rodziny Karola Klobassy - Zrenckiego oraz członkowie Stowarzyszenia Portius


Gratulacje dla przedstawicieli rodziny Karola Klobassy -Zrenckiego. Bronisław Baran gratuluje prawnukowi Stanisławowi Klobassie - Zrenckiemu oraz pani Bożenie Panek


Pamiątkowa forografia z przedstawicielami rodziny Klobassów - Zrenckich. Na pierwszym planie: Stanisław Klobassa - Zrencki


Zadowoleni z uroczystości szwoleżerowie Stowarzyszenia Portius. Od lewej: Zbigniew Ungeheuer, Andrzej Kołder, Maciej Syrek i Roman Ungeheuer

Wymyślili nazwę dla mostu ''korczyńskiego'' »
Klobassa-Zrencki doceniony. ''Dostał'' most »